دام
ایرشایر (Ayrshire) نویسنده: محمود زراعت کار - ۱۳٩۱/٤/٢٥

ایر شایر:

جد btp ، btl

اخرین نژاد اصلاح شده است . در منطقه ایر در جنوب غربی اسکاتلند اصلاح شده گاوهای هلند جزیره شائل و گاو های تیز واتر شمال انگلستان ، حیوانات پایه برای این نژاد بودند . اب و هوا در منطقه ایر در قسمت های زیادی از سال سرد و نمناک است . قوی بنیه ریا، دارای قدرت چرایخوب بزرگتر از گاوهای گرنزی و جرسی بوده ورنگ انها از قرمز تا قهوه ای مایل به قرمز و سفید متغیر است . فراوانی ترکیب رنگ سفید و قهوه ای مایل به قرمز در گاو های نر بیشتراست . گوساله های این نژاد به دلیل وزن و تولید نسبتا پایین برای تولید گوشت سفید گوساله ارزش متوسطی دارند . دارای چربی سفید چربی شیر 4% و مواد جامد بدون چربی شیر انها کمتر گرنزی و جرسی است . به لحاظ تیپ بدن و پستان متناسب ، همچنین شاخ های بالا پیچ خاصی دارند .

در اصلاح نژاد این گاو ها بر روی شکل پستان تاکید است .

- گاو ماده :545 کیلو

- گاو نر : 845 کیلو

- رنگ : قرمز یا مایل به قرمز

- قدرت چرا : عالی

- بلوغ : متوسط

- وزن گوساله : 34 کیلو

- ارزش گوشت : خوب

- درصد چربی شیر : 3.96

- تولید شیر : 5685

- موطن : اسکاتلند

- طول دوره آبستنی : 278 روز

برگرفته از :سایت علمی دانشجویان ایران

از خصوصیات نژادى آیرشایر نحوهٔ اتصال محکم پستان به بدن، فرم شاخ‌ها و تناسب اندام مى‌باشد. در مقایسه با سایر نژادها نسبتاً شرور ولى قابلیت چریدن (Grazing ability) خوبى دارد.

برگرفته از : vista.ir

می توانید تصاویری از این نوع نژاد را در ادامه مطلب ببینید


تصویر گاو نژاد ایرشایر (Ayrshire) ایرشایر (Ayrshire) ایرشایر (Ayrshire) ایرشایر (Ayrshire) ایرشایر (Ayrshire) ایرشایر (Ayrshire) ایرشایر (Ayrshire) ایرشایر (Ayrshire)

  نظرات ()
محمود زراعت کار
لَمّا خَلَقَ اللّه‏ُ المَعیشَةَ جَعَلَ البَرَکاتِ فِى الحَرثِ وَ الغَنَمِ؛ چون خداوند، وسایل زندگى مردم را آفرید، برکت‏ها را در کشاورزى و گوسفنددارى قرار داد. کنزالعمّال، ح 9354
کدهای اضافی کاربر :